22 Aralık 2016 Perşembe

Bir Firavun'un Son Filosu : Abydos

Bir Firavunun Son Filosu

Geçtiğimiz üç yıl boyunca, Pennsylvania Üniversitesi Arkeoloji ve Antropoloji Müzesi'ndeki arkeologlar, Abydos'taki eski bir Mısırlı tekne mezarını kazıyorlardı. Tonozlu ve kerpiç tuğlalı bir yapıya yerleştirilmesine rağmen geminin çok az bir kısmı günümüze kadar gelebilmiş. Bu alan, M.Ö. 1850 yıllarına dayanıyor ve 12. Hanedan kralı Senusret'in ihtişamlı mezarlık kompleksinin bir parçası olduğuna inanılıyor. 



Kazı rehberi Arkeolog Josef Wegner "Tekneler cenaze törenleri sırasında kullanıldı ve büyülü bir önem kazandı" diyor. "Bu şekilde kullanılan tekneler, ölenlerle olan bu sembolik bağlantının vurgulanması için ritüel olarak birlikte gömüldü."




Ekip son zamanlarda tekne binasının iç kısmında beyaz sıva duvarlarına kazınmış dekoratif bir tablo yayınladı. Hayatta kalan sahne, 80 feet üzerinde uzanıyor ve 120'den fazla antik Mısırlı su taşıtını, hayvan ve çiçek motifleriyle birlikte tasvir ediyor. 



Teknelerin tasvirleri boyut ve detaylandırma olarak şöyle; en büyük ölçüler beş metre uzunluğunda, detaylandırılmış direkler, yelkenler, demirbaşlar ve güvertedir. Görüntüler tek birleşik bir sahne oluşturmuyor ancak farklı yeteneklerin farklı elleriyle yaratıldığı göz önüne alındığında, araştırmacılar bu etüdü kimin yaptığından emin değiller. Oymalar, mezarlık törenlerine katılan ve tekneyi alana yerleştiren kişiler tarafından bırakılmış gibi görünüyor.


archeology.co.uk




1 yorum :

Ne düşünüyorsun ?

 
Sanat Tarihçi © 2017 -