18 Aralık 2016 Pazar

Türkiye'de bulunan 5.000 yıllık taht

 Türkiye'deki kazılar sırasında olası bir "taht" ın 5.000 yıllık kerpiç kalıntısı ortaya çıkmış ve sekülerleşmenin kökeni ve devlet sisteminin doğuşunun ilk delillerinden biri ortaya çıkarıldı.


Aslantepe, kazı alanı


Malatya'nın doğusundaki Aslantepe'de bulunan yapı, zemin üzerinde üç basamak yükselmiş, üstünde yanmış ahşap parçalar bulunan bir kerpiç platformdan oluşuyor.

La Sapienza Üniversitesi'nden kazı direktörü Marcella Frangipane, Discovery News'e verdiği demeçte, "Yanık tahta parçaları muhtemelen bir sandalye ya da taht kalıntısı" dedi.

Aslantepe, Taht


Frangipane, uzun zamandır sitede kazı yapıyor, dördüncü bin yıl için bulunan dev bir kompleksi aydınlatmaya çalışıyor. (3350-3100 A.C)

Frangipane, "Dünyanın ilk gerçek saray kanıtı ve son derece iyi korunmuş, duvarlar iki metre yüksekte duruyor" dedi.

Komplekste iki tapınak, depo odası, çeşitli binalar ve geniş bir giriş koridoru bulunmaktadır. Bazı duvarlar kırmızı ve siyah motiflerle ve geometrik desenlerle süslenmiş.

Aslantepe, Taht 2 Frangipane "Geçmişteki iki kazı sırasında koridor yoluyla ulaşılabilecek büyük bir avlu bulduk. Avluda anıtsal bir bina var, "dedi.

Bu yapı içerisinde, arkeologlar kerpiç platformu keşfetti. Avluya açılan küçük bir odada duruyordu.

Frangipane, şefin ya da kralın, büyük avluda toplanan kitleyi izlemek için taht odasında göründüğüne inanıyor.

Türkiye'de Bulunan En Eski Oyun Jetonları

Tahtın muhtemel olduğu platformun önündeki arkeologlar, muhtemelen kral önünde göründükleri sırada durmak için insanlara yaptırılan iki küçük ve düşük kerpiç platformu ortaya çıkardılar.


Aslantepe, Kazı alanı 2


"Bu resepsiyon avlusu ve binası bir tapınak kompleksi değildi, daha çok sarayın kalbi gibi görünüyorlar. Burada dini ayinlerimiz yok, ancak kralın ve devletin gücünü gösteren bir tören "dedi Frangipane.

Kostunica, kalıntıların teokratik olmayan dinsiz bir iktidar değişikliğinin ilk kanıtı olduğuna dikkat çekti. Genellikle tapınaklara uygulanır, güç taht odasında olur.


Frangipane "Devlet yönetim sistemi zaten burada devam ediyor" dedi.Kaynak: www.seeker.com

Yorum Gönder

Ne düşünüyorsun ?

 
Sanat Tarihçi © 2017 -